2015 rok – częściowy koniec zawodu kelnera w Singapurze?

Dziś trochę z innej beczki – News z dziedziny technologii.

Kilka dni temu, trafiłam na artykuł w internecie, informujący, że do końca 2015 roku w Singapurze planują wprowadzić latające roboty, które będą serwowały jedzenie klientom. Oznacza to, że zastąpią ludzi tylko częściowo. Kelnerzy wciąż będą przyjmować zamówienia i wysłuchiwać uwag klientów. Co oznacza również, że kelner nie będzie już obciążony noszeniem ciężkich talerzy i bieganiem do klientów.

102407958-Drones_Paint.1910x1000 timbre2

Zaskakujące, choć nieuniknione. Jestem ciekawa, jak to będzie wyglądało w praktyce. Po obejrzeniu filmiku, zaczęłam się zastanawiać nad tą całą sytuacją.

Ciężko mi powiedzieć jaki mam stosunek do czegoś takiego. Jest wiele wad i zalet. Na razie to będzie częściowe zastąpienie człowieka przez robota, jednak podejrzewam, że z czasem ofert pracy dotyczących pracy kelnera będzie mniej aż w końcu prawie zaniknie gdzieś we wspomnieniach.

Z pewnością pierwsze urządzenia mogą sprawiać wiele problemów, ponieważ każda nowinka technologiczna ma dość wiele wad, jednak na razie może to być całkiem dobry pomysł. Zwłaszcza jeśli chodzi tu o noszenie talerzy, które, nie oszukujmy się, gdy są pełne jedzenia – są ciężkie, a zwłaszcza po kilku godzinach pracy.

Zastanawiam się, jak planują to rozplanować wśród pracowników i ilu z nich straci pracę. Ktoś jednak będzie musiał chodzić za tymi robotami i układać dania na stół. Wciąż ktoś będzie musiał nalewać wodę, otwierać i serwować zakorkowane wino, sprzątać stoliki. Podejrzewam, że w tych mniejszych restauracjach redukcja pracowników będzie nieunikniona, jednak w tych bardziej popularnych, zatłoczonych, ludzie wciąż będą potrzebni.

I oto proszę państwa, dożyłam czasów, w których spotkać robota będzie bardzo łatwo. Przeraża mnie to trochę niczym dobry film Sci-Fi, jednak trzeba to jakoś przyjąć na klatę. Świat idzie do przodu.

Link do oryginalnego artykułu:

http://rt.com/news/209567-flying-robots-waiters-singapore/

A Wy, co o tym myślicie ?

Pozdrawiam!

Grand_Park_City_Hall_-_Courtyard-09Singapore-Republic-of-SingaporeSingapore Skyline with Theatres on the Bay in foreground

Advertisements

One thought on “2015 rok – częściowy koniec zawodu kelnera w Singapurze?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s